• https://www.facebook.com/tetaileandasifa
  • https://www.twitter.com/theta_ile_andasifa
  • https://www.instagram.com/theta_ile_andasifa

Bütünsel Yaşam Koçluğu: Fark et, Yüzleş, Özgürleş

https://www.yenigungazetesi.net/butunsel-yasam-koclugu-fark-et-yuzles-ozgurles/45619/

 

Yeni dönemde gündemde olan mesleklerden biri de Yaşam Koçluğu. Bu hafta koçlukla ilgili bilgi almak için Bütünsel Yaşam Koçu Esra Gündüz ile bir söyleşi gerçekleştiriyoruz

 

Esra Gündüz kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul Şişli’de doğdum. İmam Hatip Lisesi ve İşletme Fakültesi’ni bitirdim. Pazarlama İletişimi - Basın ve Halka İlişkiler üzerine uzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra uzun yıllar kurumsal firmalarda iletişim departmanlarında ve farklı birimlerde görev aldım. 

Kuantum Düşünce Teknikleri - Bilinçaltı Analizi- Nefes Terapisi üzerine sertifika programlarını ve Uluslararası Think Theta Healing İnstitute of Knowledge'da Basic Dna, Advanced Dna ve Dig Deeper uygulayıcı eğitim programlarını tamamladım. Yeditepe Üniversitesi onaylı Yaşam Koçluğu eğitimini bitirdim. 

İstanbul'da  Kişisel Gelişim konularında atölye çalışmaları, seminerler, workshoplar düzenliyorum. Bütünsel Yaşam Koçluğu çalışmalarıma birebir ve online olarak devam ediyorum. 

Uzun yıllar kurumsal hayatta çalıştıktan sonra kişisel gelişim alanında çalışmayı seçtiniz. Bu kararınızda neler etken oldu? Paylaşmak ister misiniz?

Evet, uzun yıllar kurumsal hayatta çalıştım ama hiç sevmeyerek ve istemeyerek. İşletme okumak benim değil sistemin tercihiymiş bunu çok sonradan fark ettim.Herkes aynısını yapıyor demek ki böyle olmalı gibi genel tanımları benimsemiştim. Hayatla ilgili birçok algımın bana ait olmadığını da sonradan öğrendim. Şöyle bir inancım varmış; hayat katlanmaktır! Ve ben işime, insanlara, olanlara hep katlanmak zorunda kalıyordum!

Önce inançlarımı değiştirdim sonra dünyam değişti. 

Kurumsal hayatta çalıştığım son 1 yıl hayatımın en zor dönemini yaşadım. Her sabah işe giderken o kadar zorlanıyordum ki içimden “Allah’ım ne olur beni kurtar, ben bu işi yapmak istemiyorum, burada olmak istemiyorum ama ne yapacağımı da bilmiyorum.” diye dua ediyordum. Ben bu duayı yaklaşık 1 sene her sabah düzenli yaptım. Kendimi çok çaresiz, yalnız hissediyordum. 

O dönem bir arkadaşım vasıtasıyla Theta healing tekniği ile tanıştım. Yaşadıklarımın aslında kendimdeki inançlarla ne kadar doğru orantılı olduğunu gördüm. Başta kabul etmek istemesem de kendime dair negatif inançlarım değiştikçe hayatım değişmeye başlıyordu. Sonra Allah bana öyle bir cevap verdi ve şartlar öyle güzel oluştu ki hiç hayal edemeyeceğim şekilde işten ayrıldım. Kronik olarak yaşadığım fiziksel hastalıklarım ve ilişki problemlerim vardı onlar da iyileşmeye başladı. Bir şeyler değişiyordu ama ben hayat yolculuğumda nasıl bir yön izlemem gerektiğini hala bilmiyordum ve önümü göremiyordum. O dönem bir arkadaşıma şöyle dediğimi çok iyi hatırlıyorum;“Kendimi boşlukta hissediyorum ne yapacağımı da bilmiyorum. Yaşam koçluğu konusunda gerçekten güveneceğim biri olsa destek almayı çok isterim” Bu konuşma sonrasında arayışlarım devam etti. İnsanlara güvenmekte zorluk çekiyordum. Yanlış insanlar güvenip hayal kırıklığı yaşadım. Zaman, para ve enerji kaybettim. Bir yıllık çabam ve araştırmalarım sonunda doğru insanlarla karşılaştım şükürler olsun. Çok değerli öğretmenlerim bana destek oldular. Alanında profesyonel kişilerden eğitimler alma şansım oldu. Bu süreçte kendi yolumu çizdim. 

Bütünsel Yaşam koçluğu programında en sevdiğim şey yeni bir yapılanmaya sebep olması. Başlarken kafasında bir sürü sorularla gelen danışanların neyi neden yaşadığını fark ederek aslında kendi içinde olan cevaplara ulaşmasına tanık olmak. 

Benim bu hayattaki en büyük amacım elimden geldiği ve gücümün yettiği kadar insanların hayatındaki dönüşümlere katkı olabilmek, fayda sağlamak. Bu kainattaki en değerli varlık insan ve bizler kendi kıymetimizi hiç bilmiyoruz. (Ben de uzun yıllar kendimi savrulup giden yaprak sanmıştım) Allah’ın bize doğuştan verdiği donanımı, yazılımı en iyi şekilde kullanmak mümkün. Sahip olduğumuz, bize lütfedilen nimetleri kullanmak için onları görmek gerekir. Biz bütünsel koçluk programında kişinin sahip olduklarını görmesi için birlikte yol arkadaşlığı yapıyoruz. Kişinin hayatının sorumluluğunu alarak hayatını yeniden yapılandırması yolculuğuna çıkıyoruz.

Bütünsel Koçluk Programının içeriği nedir? Nasıl bir program olduğundan biraz bahseder misiniz?

Biz Bütünsel koçluk yolculuğunda Nlp- Nefes Koçluğu ve Theta healing bilinçaltı şifa tekniklerinden de faydalanıyoruz. 

Theta healing ile geçmişten, atalardan ya da kolektif bilinçten gelen eski kayıtları temizleyerek, hedefe giden yoldaki zihinse engellerin kaldırılmasını sağlıyoruz.

Koçluk çalışması ile de;  kişinin bulunduğu yerden hedefine ulaşacağı yer arasında güçlü sorular sorarak içindeki potansiyeli ortaya çıkarmasına yardımcı oluyoruz. Bugün ve yarın için yapılabilecekleri tespit edip harekete geçmesine destek oluyoruz

Yaşam Koçluğu denince genel olarak kişiyi yönlendirme, akıl verme, çözüm sunma olarak algılanıyor. Yaşam Koçları kişinin kendi cevaplarını bulmasının önemine inanarak güçlü sorular sorar. Aslında bir koçun yapmış olduğu en önemli şey soru sormaktır. Kişinin var olan problemine dair daha önce kendine sormadığı soruları sorarak çözüme ulaşmayı hedefler.

 

Çalışmalarda  hedefimiz dışsal sebeplere bağlı olarak yaşanan, mutluluk, huzur, neşeden ziyade dışsal değişkenlerden bağımsız olarak kişinin içsel olarak dinginlik hissetmesi. Yani ilahi akışa güvenip teslimiyet frekansında olması.

Fark et! Yüzleş! Özgürleş!

İnsan bazen kendine karşı objektif olamıyor. Çalışmalarımızda üç aşamayla ilerliyoruz. Fark et, yüzleş ve özgürleş! 

Bu çalışmalarda kişi önce mevcut durumunu fark ediyor. Hayatının sorumluluğunu almaya karar veriyor. Sonra yüzleşme kısmına geçiyoruz ki bu kısım biraz sert gibi gelse bana göre en gerekli kısım. Kişinin kabul etmek istemediği ailesini, çevresindekileri suçladığı konulardaki rolünü görmesini sağlıyoruz. Ben de yıllarca yüzleşmekten kaçtığım konularla kaçtığım yerlerde karşılaştım. Çalıştığım kurumda şefime kızıp birim değiştirdim. Yeni görev aldığım birimdeki müdür ile benzer sorunlar yaşadım. Ben dünyanın öbür ucuna da gitsem aynı şeyi yaşayacaktım. Çünkü o sorunlar benim içimdeydi. İçimdeki sorunu temizlemeden dışımda nereye gidersem gideyim benimle gelecekti. O kadar eminim ki buna. Ne zaman ki içimdeki yanlış algıları temizledim hayatımdaki sorun ortadan tamamen kalktı. Ve bu işin en güzel tarafı biliciniz değişince bir daha aynı şeyi yaşamıyorsunuz. 

 

Yüzleşme kısmından sonra özgürleşme kısmına geçiyoruz. Bu işin en keyifli kısmıdır. Bakış açınız öylesine değişiyor ki benzer durumları tekrar yaşasanız bile sizdeki etkisi azalıyor. Sizi zorlayan insanlarla iletişiminiz değişiyor, daha sağlıklı bir hale geliyor. En önemlisi bana göre hem yaratıcı ile olan hem kendinizle ilgili algınız tamamen dönüşüyor. Çünkü bazen kişi yaşadığı olumsuz durumdan dolayı farkında olmadan Allah’ı suçlayabiliyor. Allah beni cezalandırıyor mu? Neden bunları ben yaşıyorum? Neden en zor imtihan bana geliyor? diye farkında olmadan, bilinçsizce Allah’ı suçlayabiliyor. 

Kuranı Kerimde çok sevdiğim bir ayet der ki; “Çünkü yalnız Allah’a karşı sorumluluk bilincinde olanlara Rableri katında mutluluk bahçeleri vardır.” ( Kalem- 34) Bu konuyla ilgili başka ayetlerle de rabbimiz hayatımızın sorumluğunu almamızı istiyoruz bizden. Bu çalışmaların en çok önemsediğim yönlerinden biri; kişinin hayatının sorumluğunu alıp harekete geçmeyi seçmesi. 

 

Bilgi çağındayız. Hepimiz okuyoruz, araştırıyoruz, biliyoruz. Ama bilmek hissetmek anlamına gelmiyor. Bilmek ve eyleme geçmek farklı şeyler.Tabi ki şifa, sonuç Allah’tan biz elimizden geleni yapıp gerisini ilahi plana bırakıyoruz. 

Hangi konular üzerine çalışmalar yapıyorsunuz?

İlişkiler -  Aile konuları -  Kişisel Gelişim- Endişe –Kaygı Bozukluğu - Fobiler- Duygusal Sorunlar – Stres Yönetimi – dişil, eril enerji dengesi, hayattan Keyif Alamamak- Travmalar- Tekrar Eden Negatif Döngüler

Korkular – ( Kedi, Köpek, Yılan Korkusu- Uçak Korkusu- Yalnızlık Korkusu- Sevilmeme Korkusu – Ölüm Korkusu- Başarısızlık Korkusu, Terk edilme korkusu en çok çalışma yaptığımız konular )

Finansal Konular- Para blokajları-  Kıtlık bilinci- Paraya dair negatif kök inançlar.

Hastalıklar – (Migren, ağrılar, kronik bağırsak sorunları en çok çalışma yapılan konular) ve daha bir çok konuda çalışmalar yapabiliyoruz.

Hastalıklar üzerine çalışırken nasıl bir uygulamanız oluyor?

Ben hastalıklar yoluyla bedenimizin bizimle konuştuğuna inanıyorum. Tüm hastalıkların duygusal sebepleri var. Biz seanslarda bu duygusal sebepleri kinesiyoloji – kas testiyle tespit edip bunlar üzerine çalışıyoruz.

Bazı durumlarda hastalıkları kişi bırakmak istemeyebiliyor. Örneğin uzun yıllar migren olan bir danışanım migreni geçerse ilgi görmeyeceğine inanıyordu. Ne zaman bir konuyla ilgili konuşmak istemese ya da bir şeyleri yapmak istemese baş ağrısı başlıyordu. Ve bu ağrılar onu istemediği konulardan uzun zaman uzaklaştırmış bir anlamda korumuştu. Biz buna ikincil kazanç diyoruz. Hastalığı danışanım için aslında bir kazançtı.  Bu nedenle çalışmayı yarıda bıraktı devam etmek istemedi.

Son olarak neler söylemek istersiniz.

Danışanlarımın hayatında uzun süredir devam eden  tıkanmaların çözümlenmesine şahit olmak benim için büyük mutluluk kaynağı. İşimi çok seviyorum ve her sabah kalktığımda bu işi yapabildiğim için şükrediyorum. Türkiye’nin ve Dünya’nın farklı yerlerinden danışanlarımla online çalışmalar yapabiliyoruz. Günümüzde dünya küçük bir köy. Enerjiniz kiminle uyumlanıyorsa onunla iletişim kurabiliyorsunuz.

Geçmişte ne yaşarsak yaşayalım bugün yenilenmek, baştan başlamak mümkündür. Rabbül alemin sisteminde tövbe mekanizması var. Rabbimiz de bizden hatalarımızı fark edip tövbe etmememizi istiyor. Biz yaşadığımız her olayla tekamül ediyoruz. Yıllar önce yaşadığımız olayların bugünü etkilemesine izin vermekle kendimizi haksızlık etmiş ve kendi kul hakkımıza girmiş oluyoruz. 

 

Hayatımızdaki zorlukların üstesinden gelmek ve isteklerimize kavuşmak mümkün. Yeter ki biz kendimize inanalım ve niyet edelim. Şükürler olsun ki doğuştan sahip olduğumuz özgür irademiz var. Onu doğru kullanmak bizim elimizde.

Bazen bir şeyleri  ısrarla istiyoruz ama olmuyor diyoruz ya. Aslında orada korku enerjisi baskın olabiliyor. Kişi istediği şeyin gerçek olmasından korkabiliyor.

Atölye çalışmalarımda bu konuları daha ayrıntılı anlatıyorum ve kişinin evde uygulayabileceği bazı teknikler öğretiyorum. 

Bu konularla ilgilenen, hayatında bir şeyleri değiştirmek isteyen okuyucularımızı önümüzdeki ay düzenleyeceğim “ Sevgili Kendim Atölyesi” çalışmama davet etmek istiyorum. 

12 Ekim’de İstanbul ve 13 Ekim’de Bursa’da düzenleyeceğim programa katılmak için aşağıdaki adreslerden benimle iletişim kurabilirler.

E- posta: eeegunduz@hotmail.com  

İnstagram: @theta_ile_andasifa

Web: www.thetaileandasifa.com

  
1319 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın