• https://www.facebook.com/tetaileandasifa
  • https://www.twitter.com/theta_ile_andasifa
  • https://www.instagram.com/theta_ile_andasifa

Kör Düğüm Olmuş İlişkilerden Nasıl Özgürleşiriz?

Bazen zihin sorunlara o kadar çok odaklanır ki çözümleri görmek mümkün olmaz.
Tüm sorunların nedeni iç dünya kaynaklıdır. İçinde bu soruna neden olan parçayı bulup keşfedince sorun ortadan kalkar. Bulutlar dağılmaya başlar.

.
Bugün bir "kandırılma" hikayesi çalıştık. Danışanım bir arkadaşının ( bu iş arkadaşınız ya da ailenizden biri de olabilir) ona bir konuda uzun zamandır yalan söylediğini fark ediyor. Onu aptal yerine koyduğunu düşünüp ona sinirlenerek, onu suçluyor. İçinde o kişiye karşı kin, öfke intikam duyguları yükseliyor. O kadar üzülmüş ki görüşmemiz boyunca ağlıyor. Enerji frekansı o kadar düşük ki korku frekansıyla, suçlayacak, yargılayacak birini arıyor. En çok da kendine kızıyor? Buna neden izin verdim?

.
.
Oysa daha önce aynı kişinin başkalarına yalan söylediğini birçok kere görmüş. Ama yakın ilişki kurmaya devam etmiş. Onun karakterini önceden görmesine rağmen uzaklaşmamış. Yani onu kandırmasına bir anlamda gizli bir anlaşmayla izin vermiş! .

 (Kişi bunu bilinçli olarak yapmıyor, durumun ona sağladığı ikincil faydaları var. Kişi popüler, güçlü, çevresi var, duygusal bağı var!)

.
Hiçbir şey birden bire olmaz. Önceden olacakların işaretleri vardır ama görmek istemeyiz. Konduramayız. Kabul etmek istemeyiz. Aslında kimsenin karşına tesadüfen ya da yanlışlıkla gelmediği fark eder insan. Hayat yolculuğunda karşımıza çıkan herkes ilahi bir plan dahilinde bize gelir.

.

Neden ile başlayan sorular sorduğumuzda cevap bulamayız. Rabbül alemin sisteminde olan her şeyin bir hikmeti var ve büyük plan gereği yaşananların nedenini sınırlı zihinle algılamak mümkün değil. Rabbimiz bu konuyla ilgili Furkan suresi 20. ayette şöyle diyor; “Ey insanlar! Sabreder misiniz diye sizi birbirinizle sınarız. Rabbin her şeyi görür.”

Yani olan her şey Yaratıcı’nın bilgisi dahilinde oluyor. Bu alemde insanlarla sınanarak tekamül ediyoruz. Birbirimizin hem yarası, hem de şifasıyız! Şikayet edip neden ben bunu yaşıyorum? diye sorgulamak, kader programına isyan etme hakkına sahip değiliz. Ve başımıza gelen olaylara verdiğimiz tepkiler yarın ne yaşayacağımızı beliriliyor.

.

.
(Ve evet bazı insanlar yalan konusunda uzmanlaşmış oluyorlar. Öyle usta oluyorlar ki kendileri de yalanlarına inanıyorlar. Sizi de inandırırlar. Ve ayni durum uzun süre tekrar edip duruyor. Ta ki siz zararınızı fark edene kadar. Dinde bu tip sözünde durmayan, çok yalan söyleyen, kalbi ve dili aynı olmayan insanlara fasık deniyor. Bu insanları aynı hataları yapıp özür dileyip tekrarlamalarından, bahanelerin hiç bitmemesinden ve hep haklı olmalarından tanırsınız! Enerjileri sizi çok yorar. Zihinleri hep bir hesap peşindedir. Bu da ayrı bir yazı konusu...)
.
.
Bu durumda o kişiye kızmak, hayata küsmek, kendine kızmak, kurban rolüne girmek, arkasından konuşmak, herkese onu kötülemek durumu değiştirmez.
Tam tersi enerjinizi düşürür! Ve böyle insanları hayatınıza çekmeye devam edersiniz. .

Ki böyle davrandığınızda insanlar size yardım edemeyecekleri gibi bu halinizden içten içe keyif alanlarda çıkabilir! Ve bazıları öyle yorumlar yapar ki size faydadan ziyade zarar verebilir!

.

Eğer çevreniz de bu tip size zarar verdiğini düşündüğünüz insanlar varsa - bu yazıyı okurken aklınıza birileri geliyorsa, ki benim yazarken geçmişten birileri geliyor J şunları yapabilirsiniz;

 

  • İlk önce o kişiyle aranızdaki sınırları iyi belirleyin. Eğer görüşmek zorundaysanız mesafenizi koruyun! ( konuşmayı daha önce denediyseniz artık bırakın!)
  • Sonra onun size Allah tarafından gönderildiğini kabul edin. Bu farkındalıkla her ne olursa olsun onu içtenlikle kalpten affedin. ( Böylelikle enerji alanınızı temizleyin)
  • Kendinize karşı dürüst olun ve sorun; ben bu insanın hayatımda olmasına neden izin veriyorum? Bu insanın hangi yönü beni etkiliyor? Bana cazip geliyor? Bu insanla olmak bana hangi faydayı sağlıyor? ( Soruları yazarak düşünmek çok etkilidir)
  • Daha önce bu tip insanlar hayatınıza geldi mi? Ailenize akrabalarınıza bakın. Lise yıllarındaki arkadaşlık ilişkinize bakın. Genel çevrenize bakın. Benzer ilişkileri farklı alanlarda da yaşıyor musunuz?
  • Bu durum ya da bu kişi içinizde hangi parçanıza aynalık yapmaya geldi? Bunu kendinize sorun.

 

 

Bu soruların cevapları birden aklınıza gelmeyebilir. Siz soruyu sorun ve bırakın. En doğru zamanda cevapları gelecektir.

 

Eğer ailenizde, özel ilişkinizde, iş arkadaşlarınız arasında uzun zamandır sizi sömüren, zamanınızı, enerjinizi çalan birileri varsa destek almanızı öneririm. Bazen bulunduğumuz noktadan kendimizle ilgili gerçekliği fark etmek için farklı bir açıdan bakan birinden destek almak gerekebilir. Bazen ilişki konularında kronikleşen durumlar çok yorucu olabiliyor. Uzun zaman bastırılan duygular büyük patlamalara sebep olabiliyor.

.
Bilinç seviyesinde görmek her zaman kolay olmasa da aradığımız tüm soruların cevapları içimizde gizli. Hayatımızın sorumluluğunu alıp kendimizle yüzleşmeyi seçince sorunlarda çözülmeye başlıyor Allah’ın izniyle..

Niyet hayr, akıbet hayr…


.
.
Sevgimle ❤

 

Esra Gündüz

Ekim 2019-10-22

 

 

 

  
355 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın