• https://www.facebook.com/tetaileandasifa
  • https://www.twitter.com/theta_ile_andasifa
  • https://www.instagram.com/theta_ile_andasifa

İnsan mutlu olmaktan neden korkar?

İnsan mutlu olmaktan neden korkar?

Korku denince hemen aklıma sevgili FD’nin şarkısı geliyor.

Şarkıda der ki; “belki korkuları hayallerimiz boğar, o masal günü gelinceye kadar, susuyorum, susuyorum…” korkularım yüzünden hayallerimi bizzat boğdum bir dönem bu  şarkıyı uzun süre dinlemiştim. En çok da bu kısmını hatırlıyorum.  Henüz çok gençtim, kendimi tanımıyordum ve korkularımla yüzleşmeye, onları kabul etmeye gücüm yoktu. Oysa bana ait sandığım birçok korkumun benim olmadığını, bana miras kaldığını çok sonra öğrenecektim. 30 lu yaşlarımda.

 

Biz korkularımızı saklamaya, gizlemeye çalışsak, sussak hiç konuşmasak da yaydığımız korku enerjisi dışarıdan okunur, görünür, hissedilir!

 

Çevremizdeki insanlar korkularımızın kokusunu alırlar. Ve bize korkularımıza ayna olacak şekilde davranırlar. Biz de yakın ilişkide olduğumuz insanlara aynını yaparız.

 

Biz danışmanlıklar çalışırken o korkunun ilk başladığı döneme bakarız. Bilinç düzeyin hatırlanması mümkün olmayan çocukluk hikayeleri görüşmemiz sırasında açığa çıkar. Beyin theta fekansında duygulara temasa geçtiği için olayı hatırlamaya başlıyoruz. Danışanlarım bazen der; ben bu olayı unutmuştum şimdi nasıl aklıma geldi?  Theta healing ile mümkün diyorum ben de.

 

Korkularla ilgili çalıştıkça her şeyin olası olduğunu görüyorsunuz. Hepimizin farklı korkuları var. Her korkunun altında bambaşka hikayeler yatıyor. Korkumuzun olması doğal ama bu korkunun hayatımızı zorlaştırması, ilişkilerimizi bozması, ilerlememizi engellemesi durumunda üzerine çalışmamız gerekir.  Sıkça karşılaşılan kedi, köpek, böcek korkusu gibi somut korkularımızla kısmen uzak durarak baş edebiliriz. Ama gözle görünmeyen korkularımız bizi içten içe kontrol eder, hayatımızı zorlaştırır.

 

Ne demek istiyorum biraz daha açayım konuyu.

Örneğin; uçak korkunuz var, uçağa binmezsiniz olur biter. Köpek korkunuz var, köpeklerden uzak durursunuz.

Ama insanlarla ilişki kurma, kandırılma, terk edilme korkunuz, başarı korkusunuz varsa, hasta olma korkunuz varsa bunları yok sayamazsınız. Siz yok saysanız da korku karşınıza çıkar.

 

Başarı korkunuz varsa işinizle ilgili adım atamaya korkarsınız, ilişkilerle ilgili korkular sizi toplumdan uzaklaştırır. Aldatılma, dolandırılma, sömürülme korkuları sizi güvensizliğe iter kimseyle ilişki, iletişim kuramaz hale gelirsiniz.

 

Sevilme korkunuz varsa insanlar sizi sevmesin, uzak dursun diye elinizden geleni yaparsınız. İlişkilerinizde sorunlar, çıkarır kaçarsınız. Bazen de basit konulara, alınganlık yapar, küsersiniz.

Kaybetme korkunuz varsa, insanları, ilişkileri ya da işinizi kaybetmemek için hep bir şeyleri idare etmek, alttan almak, idare durumunda kalırsınız. Zamanla yaptığınız her şey değersizleşir. Sonra diğerlerine kızarsınız ama buna siz izin verdiğiniz.

Paradan, zenginlikten, bolluktan korkuyorsanız, kendinizi kıtlık yaşamaya mahkum edersiniz. Elinizde imkanlar vardır ama kullanamazsınız, paranız vardır ama her şeyin en ucuzunu alırsınız. İhtiyaçlarınızı ertelersiniz, almazsınız.  Çünkü arka planda hep korkular çalışır. Ne gerek var!

 

İnsan paradan, zenginlikten, sevgiden, başarıdan korkar mı esra hanım? Yok artık nasıl yani demeyin? Evet korkar, çok korkar hem de.

Danışmanlıklarda karşılaştığım korkular bunlar. İnsan mutlu olmaktan, başarılı olmaktan, bolluktan, sevgiden, huzurdan, refahtan, sevinçten korkar. Uzun süre tersi durumu yaşadıysa yeni pozitif durumu hayatına kabul etmekten korkar.

 

Genelde bu korkunun altında çocukluk dönemi yaşantıları kaynaktır. Biz theta healing çalışırken atalarımızdan gelen genetik kodlara bakarız. Kişinin ailesi yokluk, kıtlık yaşadıysa, aile de, soyda mutsuz evlilikler, mutsuz ilişkiler varsa, ölümler, yaslar varsa kişi kendine bunları layık görmüyor.  Bilinçdışı düzeyde kendini onlara benzemek zorunda hissediyor. Eğer mutlu olursa, zengin olursa, mutlu ilişkisi, evliliği olursa ailesi, soyu, ataları tarafından dışlanacağına dair kök inanç kalıpları var, bilinçdışı düzeyde. Bunları değiştirmeden aynı kısır döngüler devam ediyor.

 

Dün instagramda sormuştum; senin bu hayattaki en büyük korkun ne? Diye. Bir sürü cevap gelmiş.

Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra düşünün korkunuzun kaynağı aileniz, atalarınız, soyunuzla ilgili olabilir mi? Bu korkunuzu besleyen hikayeler, anılar, hatıralar aklınıza geliyor mu?

Yaşadığımız bu korkular kötü kader değil, değişebilir, dönüşebilir Allah’ın izniyle.

Önemli olan soru şu: ben bunu değiştirmek istiyor muyum? Çünkü istek varsa çare, çözüm, yol yöntem ilahi sistem tarafından gönderiliyor.

Hayatınızı zorlaştıran korkularınız için destek almaya çekinmeyin. Korkularınızın hayallerinizi boğmasına izin vermeyin.

Hatırlayın, hayat çok değerli.

Sevgimle

Esra Gündüz

Haziran 2022

 

  
360 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın