• https://www.facebook.com/tetaileandasifa
  • https://www.twitter.com/theta_ile_andasifa
  • https://www.instagram.com/theta_ile_andasifa

Kalbinize İyi Gelecek Bir Hikaye

Kalbinize İyi Gelecek Bir Hikaye

 

Yıllar önce okuduğumda beni çok etkilen, kalbimi ferahlatan bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum bugün; bambu ağacının hikayesini…

 

Günlük hayat akışında enerjim bittiğinde, kendimi yalnız hissettiğimde, gücüm kalmadığında, beklediğim sonuçlara ulaşamadığımda, hayal kırıklığı yaşadığımda kendime hatırlattığım bir hikayedir.

 

Çin’de yetişen Bambu Ağacının önce tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat, inatçı tohum bu yılda da filiz vermez. Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır. Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

 

Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum, beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edilebilir miydi?

Toprağa atılan tohuma belli aralıklarla ve özenle suyunun verilmesi, yağmur, rüzgar gibi olumsuz fiziki koşullardan korunması gibi uzun zamana yayılmış bir emek ve sabırla beklenilmesi sonucunda altı hafta içinde boyu 27 metreyi bulan Bambu Ağacı…

Bazen danışanlarım sorar; ne zaman olacak? Ne kadar sürer? Bu konu ne zaman kesin değişir? Buna kesin bir şey söyleyemem. En doğrusunu Yaradan bilir.

Bize düşen elimizden geleni yapmak ve gerisini Yaradan’a bırakmaktır.

Bazı konularda değişim, açılım çok hızlı olurken, bazı konular yavaş ilerler. Bu tamamen kişinin niyetine, gayretine, ilahi kader planındaki zamanlamasına bağlıdır. Burada en büyük sır şu; beklenti içinde olmayıp ilahi plana güvenmek, kontrolcülüğü bırakıp akışa teslim olmaktır. Yaradan benim emeğimi, gayretimi görüyor ve ben Yaradan’ın benim için en güzelini, en iyisini hazırladığına eminim, kalpten buna güveniyorum diyebilmektir. Ve tabi en en en önemlisi de buna gerçekten inanmaktır. Çünkü bizler istediklerimizi değil inandıklarımızı yaşıyoruz.

 

Şimdi şuan gündeminde ne var bilmiyorum güzel insan. Zihnini, yüreğini meşgul eden hangi konular varsa onlara bu açıdan bakmayı dene.

Kendini başkalarıyla kıyaslama. Belki senin hikayende bambu ağacının hikayesine benziyordur.

Elinden gelenin en iyisini yaptıysan rahat ol. İlahi sisteme güvenmeyi öğren.

Bazı süreçler yavaş ilerler bunu kendine hatırlat. 

Ve emin ol ki emeğinin, gayretinin sonucunu fazlasıyla alacaksın. Çünkü Allah hiçbir emeği ziyan etmez.

Sevgimle…

 

Esra Gündüz

23.06.2022

 

 

  
421 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın